top of page

PSZICHOLÓGUS, PSZICHOTERAPEUTA

TERÁPIÁS MÓDSZEREK - részletesen

Különböző személyiségek akár nagyon hasonló panaszok esetén is teljesen különböző megközelítéseket igényelhetnek. Egyik technika sem jobb vagy rosszabb a másiknál, egy bizonyos helyzetben azonban az egyik lényegesen alkalmasabb és hatékonyabb lehet, mint egy másik. Munkám során számos különböző terápiás módszert alkalmazok időnként „vegytiszta”, többnyire azonban integrált formában.

A praxisomban leggyakrabban használt terápiás módszerek:

Feltáró (analitikus/dinamikus) terápia

Az analitikusan orientált terápiák alapvetően Freud, illetve az őt követő pszichoanalitikus iskolák elméleteire épülnek. Manapság azonban már nehéz olyan pszichoterapeutát találni, aki a népszerű „dívány” mellett dolgozna. A mai szóhasználatban az analitikusan orientált terápiák általában a személyiség mélyebb rétegeit veszik fókuszba (innen a „feltáró” kifejezés), és mélyreható változásra törekszenek az egyén érzelemvilágában, gondolati működésében, egész személyiségében. Ezek a terápiák ezért többnyire hosszabbak, és több különböző pszichoterápiás irányzat elméleti és módszertani elemeit egyesítik.

Megoldás-orientált rövid terápia

Problémáink megoldásához gyakran nincs szükség arra, hogy személyiségünk mélyebb rétegeit érintsük. Az is elég lehet, ha mozgósítani tudjuk erőforrásainkat, vagy ha kommunikációs mintázatainkat dolgozzuk át. Máskor elég mélyebben és differenciáltabban megérteni magát a problémát, mert az már a megoldást is magában hordozza. Ismét más élethelyzetekben egyszerűen időnk és energiánk nincs ahhoz, hogy egy hosszabb folyamatba belevágjunk, bármilyen vonzó is lenne az eredmény. Ilyenkor egy jó szakember és néhány jól irányzott terápiás technika meglepő gyorsasággal és hatékonysággal tudja megláttatni, esetleg rendezni is a probléma lényegét.

Hipnoterápia, hipnoanalízis

A témával kapcsolatban további részleteket a Hipnoterápia oldalon olvashat.

Kognitív viselkedésterápia (KVT / CBT)

A KVT – ahogyan a nevéből is látszik – a viselkedésterápia és a kognitív pszichológia kutatási eredményeit ötvözi. Hasonlóan a többi terápiás módszerhez, a KVT is hosszú és mélyreható változásokon ment át fejlődése során. Mára számos pszichoterápiás iskola elméleti és technikai

elemeit integrálta. 

Mai formájában a KVT a gondolkodási folyamatokat, testi érzeteket, érzelmi és viselkedési automatizmusokat igyekszik tudatosítani és kontrollálni annak érdekében, hogy megszabaduljunk a velük való azonosulás negatív következményeitől. Ennek során – a téves azonosulás helyett – kapcsolatot tanulunk meg kiépíteni gondolati és érzelmi reakciómintázatainkkal, automatikus működésmódjainkkal. Hiszen ha éber tudatossággal (mindfulness) tudjuk megfigyelni itt-és-most folyamatainkat, beleszólhatunk negatív, hibás, önkorlátozó automatizmusainkba, és a választás egy új szabadságát ismerjük meg.

Párkapcsolati terápia, szexuálterápia

A témával kapcsolatban további részleteket a Szexuálterápia oldalon olvashat.

Családállítás (Hellinger-terápia)

A témával kapcsolatban további részleteket a Családállítás oldalon olvashat.

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)

Az EMDR egy viszonylag új pszichoterápiás módszer, amit Francine Shapiro dolgozott ki. Elmélete szerint ha traumatikus élményeink, belső konfliktusaink és a hozzájuk kapcsolódó ingerek nincsenek rendesen feldolgozva, hibásan rögzülnek és izolált memóriahálózatokat alkotnak. Ez később zavart okozhat gondolati, érzelmi és idegrendszeri működésünkben. 

Az EMDR terápia nevét onnan kapta, hogy bizonyos emlékek felidézése közben speciális szemmozgásokkal szakítjuk meg a tüneteket  előidéző neurológiai automatizmusokat. A traumatikus emlékek így új módon kerülnek feldolgozásra, mintegy átíródnak, ez pedig a tünetek megszűnéséhez vezet.

 

NLP (Neuro-Linguistic Programming), EFT (Emotional Freedom Techniques)

Az NLP-t Richard Bandler és John Grinder fejlesztette ki a 70-es években Amerikában. Terápiás technikájukat úgy dolgozták ki, hogy  megfigyelték és lemodellezték, amit kivételes képességű terapeuták csináltak. Kiválaszottak néhány karizmatikus személyiséget, akiknek munkája alapján meghatározták a legfontosabb alapelveket, majd formalizált technikákat dolgoztak ki a legkülönbözőbb  pszichológiai problémák kezelésére. 

A Gary Craig által kidolgozott EFT hasonló alapelveket követ, és könnyen elsajátítható, formalizált technikákat használ különböző érzelmek, gondolatok, asszociációk, emlékek feldolgozásához. Az EFT negatív érzelmek, negatív hiedelmek, traumatikus emlékek felidézése közben akupunktúrás pontok stimulálásával és célirányos nyelvi formulák felhasználásával igyekszik megszakítani a hibásan rögzült neurológiai folyamatokat. 

  

Relaxáció, imagináció, meditáció

Relaxáció – imagináció – meditáció: általában ezt az utat követjük, amikor figyelmünket befelé fordítjuk, és tudatalatti világunk mélységei, illetve lelkünk magasabb, spirituális rétegei felé haladunk tovább. Míg a relaxációt egyfajta előszobának tekinthetjük a mélyebb transzállapotok, az önhipnózis, a meditáció és a magasabb tudatállapotok felé, a szimbolikus imagináció a nyelv, amit a tudattalan és a transzperszonális tudat „beszél”. Mint tudjuk, Freud az álmokat a tudattalanhoz vezető „királyi útnak” nevezte. A relaxáció, meditáció és szimbolikus imagináció tulajdonképpen nem más, mint egyfajta éber álom, ahol tudatosan szólhatunk bele „álmainkba" és őrizhetjük meg üzeneteit. 

 

Mindfulness (tudatos jelenlét)

A mindfulness mint pszichoterápiás technika gyökerei a kognitív viselkedésterápiába, a keleti (főleg buddhista) meditációs technikákba, a humanista és transzperszonális pszichológiába, a hipnoterápiába és számos más forrásba nyúlnak vissza. Gondolataink, érzelmeink, testi érzeteink tudatos megfigyelése és ítéletmentes elfogadása mintegy feloldja azt a kiszolgáltatott determinizmust, amit a velük való azonosulás jelent. A mindfulness gyakorlása ezért félelmeink, szorongásaink, negatív érzelmeink, önsorsrontó mintázataink megszelídítésének egyik leghatékonyabb módja lehet. A mindfulness egyúttal a konkrét vallásokhoz nem kötött spiritualitás egyik legbiztonságosabb útja is.

 

Légzés- és test-tudati technikák, autogén tréning

Amint Freud felfedezte, hogy számos testi-lelki probléma mögött tudattalan lelki folyamatok állnak, tanítványai máris továbbléptek. Hamar észrevették, hogy minden emlék, minden neurózis, minden félelem, hárítás, elfojtás, végső soron minden tudatalatti folyamat megjelenik a  testünkben, légzési mintázatainkban, „izom-páncélzatunkban”, ideg- és hormonrendszerünk működésében. Ezért rendezésük, elengedésük is csak akkor teljes, ha mindkét szinten végbemegy. 

A relaxációs technikák izmainkra, légzésünkre, testi működésünk mélyebb rétegeire irányítják figyelmünket, ahonnan többnyire mélyebb, módosult tudatállapotok felé visznek tovább. Az Autogén tréning (AT) talán a legegyszerűbb, mégis a legátfogóbb technika, ami megtanít testünkre, lélegzetünkre, a testünkben tárolt érzelmi emlékekre és a tudat mélyebb rétegeire koncentrálni. Az AT az egyik legjobb bevezetés a meditáció, mindfulness, önhipnózis, valamint a testünk és tüneteink fölötti kontroll magasabb szintjeihez is. 

Zene-, mozgás- és művészeti terápia

A legtöbb pszichoterápia abból indul ki, hogy a kliens problémáinak tudatalatti okai vannak, ezért nem tudta még megoldani őket. Így a pszichoterápiás technikák – a tudatos gondolkodást megkerülve – mindig is a tudatalatti megszólaltatására törekedtek: álomfejtés, szabad asszociáció, hipnózis, relaxáció, rajzolás, festés, testmozdulatok, légzésmintázatok, hang,  zene, játék, szimbolikus kifejezésmódok stb. A kreatív-művészi tevékenységek – természetükből adódóan – nagyrészt öntudatlan folyamatokból, érzelmekből, érzékszervi és testi érzetekből táplálkoznak. Ezért a művészetek az egyik legélvezetesebb, ugyanakkor leghatékonyabb és legközvetlenebb utat jelentik személyiségünk mélyebb rétegeinek feltárásához és kifejezéséhez. A művészet ugyanúgy „királyi út” a tudattalanhoz, mint az álmok.

Neuropszichológiai rehabilitáció

A neuropszichológiai rehabilitáció az agy organikus sérüléseivel (baleset, stroke, agyműtét, neurodegeneratív zavarok stb.), illetve a sérült idegrendszeri funkciók fejlesztésével foglalkozik. Az agy organikus változásai azonban befolyásolják gondolatainkat, érzéseinket, kapcsolatainkat, a világhoz és az élethez való viszonyunkat, egész önazonosságunkat is. Ezért a sérült személynek általában segítségre van szüksége, hogy megtanulja kezelni a sérüléséből adódó testi-lelki változásokat. A neuropszichológiai rehabilitáció minden esetben az érintett funkciók alapos diagnózisán alapul és nagyrészt egy újra-tanulási folyamatot jelent. Ennek során a kliens sérült készségeit fejleszti, illetve megtanul a maradandó változásokkal együtt élni.

 

Tematikus Terápiás Programok / Csomagok

Választható tematikák: fogyás, dohányzás, halogatás, szokás-kontroll, alvásproblémák, fájdalom (akut, krónikus), allergiák, pánikrohamok, sportteljesítmény, projekt management. A négyhetes csomagok struktúrája: Első interjú (1x90 perc), 4 hipnoterápiás ülés (4x90 perc), 4 coaching hívás telefonon (4x20 perc), nyomtatott anyagok, tesztek, munkalapok, stb.

 

Coaching

A coaching más célokat szolgál, mint a pszichoterápia. A coaching többnyire sokkal rövidebb időtartamú folyamat és világosan megfogalmazott céljai, illetve tematikája van. A coaching általában célirányos és praktikus, mérhető eredményekre törekszik, a célra és teljesítményre fókuszál, erőforrásokat mobilizál. Nem az érzelmekre és öntudatlan motivációkra kérdez rá, hanem a problémák, az ellenállás, a hárítás, az ön-szabotálás legyőzésére összepontosít elsősorban. A coaching a kijelölt célokat adottnak veszi, és arra törekszik, hogy minél rövidebb időn belüli elérje azokat. Néhány gyakori coaching forma: egyéni és csoportos coaching, szervezeti/vállalati coaching, workshopok, tréningek, előadások.

 

Copyright © 2017 Dr. Fekete Anna All rights reserved

bottom of page